شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:45 صبح لغایت 6 بعد از ظهر
  • با ما تماس بگیرید

    021-66347581 | 021-66347691

  • ایمیل

    info@souhatech.ir

  • فروشگاه
 نصب تجهیزات شبکه (قسمت دوم)

نصب تجهیزات شبکه (قسمت دوم)

قاب تکی یا قاب چند ماژول Socket Frame
این قابها برای نصب پریز شبکه، برق یا تلفن استفاده میشود. محل نصب این قطعات به صورت 45×45 میلیمتر است. قابهای موجود در انواع دو، چهار، شش و هشت ماژول وجود دارند.

Socket Frame

آچار شبکه Crimper
برای پرس کردن سوکت تلفن و شبکه استفاده میشود و دو تیغه در سمت راست و چپ، یکی برای قطع کردن کابل و دیگری برای برداشتن روکش کابل دارد.

آچار شبکه Crimper

آچار شبکه Crimper
برای پرس کردن سوکت تلفن و شبکه استفاده میشود و دو تیغه در سمت راست و چپ، یکی برای قطع کردن کابل و دیگری برای برداشتن روکش کابل دارد.

سیم لختکن Cable   Stripper

تستر Tester
دستگاه تست کننده اتصال شبکه برای اطمینان از صحت عملیات سوکتزنی وکابل شبکه استفاده میشود و دارای انواع آنالوگ و دیجیتال است.

تستر Tester

تستر Fluke
نمونه ای از تسترهای دیجیتال است. میزان اطلاعاتی که از این دستگاه به دست می آید بیشتر از سایر تسترها است.

تستر Fluke

ابزار Patch tool
از این ابزار برای اتصال کابل TP به کیستون، بیرون کشیدن سیم پانچ شده و قطع کردن اضافه سیم استفاده میشود.

ابزار Patch tool

رک Rack
محفظه ای فلزی است که تجهیزات شبکه و سرورها در آن نصب می شود. ساختار رک به گونه ای است که از تجهیزات نصب شده داخل آن در برابر صدمات فیزیکی مثل فشار و ضربه محافظت میکند و با تهویه مناسب سبب کارایی بهتر تجهیزات می شود و پشتیبانی شبکه و نگهداری آن را آسانتر میکند. رکها دارای انواع دیواری و ایستاده هستند. Unit واحد اندازه گیری رک است و هر واحد آن برابر 4.5 سانتیمتر است.

رک Rack

خنک کننده FAN
برای خنک نگه داشتن اجزای داخلی رک است که معمولاً در سقف آن نصب میشود.

ماژول برق Power Module
قطع های که تعدادی پریز برق روی آن به منظور تغذیه اجزای داخلی رک به خصوص سوییچ و سرور نصب شده است.

سینی Shelf
برای جداسازی بخشهای مختلف در رک و قرار دادن تجهیزاتی مانند سوییچ، مسیریاب Router و یا صفحه نمایش سرور روی آنها استفاده میشود.

دماسنج Thermometer
این قطعه دمای رک را اندازه گیری میکند و روی نشانگرهای دیجیتالی خود نمایش میدهد. این حرارت سنجها دارای حافظه هستند و در صورت رسیدن دما به مقداری که مدیر شبکه تعیین میکند فن های رک را روشن میکنند.

پچ پنل Patch Panel
قطعه ای که تعداد مشخصی درگاه port مانند 24 یا 48 عدد دارد. هنگام کابل کشی در هر قسمت از یک ساختمان به تعداد درگاههای سوییچ، پریز شبکه قرار میدهند؛ هرچند ممکن است در حال حاضر هیچ رایانه ای از طریق آنها به شبکه متصل نشود؛ اما متخصصان شبکه این پیش بینی را انجام میدهند و کابلها را در رک جمع کرده، به پچ پنل متصل و شماره گذاری میکنند و با یک کابل پچ کورد درگاه مربوطه را به سوییچ متصل میکنند.

انواع پچ پنل
:Loaded کیستونها از قبل روی آن نصب شده است.
:Unloaded یک پنل با فریمهای خالی است و بسته به نیاز میتوان انواع کیستونها را روی آن نصب کرد.

انواع پچ پنل

سوییچ Switch
سوییچ دستگاه مرکزی در شبکه ستارهای است که تمام گرهها node را از طریق کابل شبکه به هم متصل میکند و بهوسیله این دستگاه گرهها قادر به ارسال و دریافت اطلاعات به یکدیگر خواهند بود. سوییچهای مختلف با تعداد 48 ،24 ،16 ،8 ،4درگاه وجود دارد و سرعت انتقال داده ها در این درگاهها میتواند 1Gbps تا 10Gbps باشد. برخی از درگاههای سوییچ میتوانند قابلیت PoE نیز داشته باشند.

سوییچ Switch

انواع سوییچ عبارتند از:

سوییچهای شبکه مدیریت نشده (Unmanaged Network Switches)
این نوع سوییچها بیشتر در شبکه های شرکتهای کوچک، کارگاههای مدارس، گیم نت ها و شبکۀ کار و کسب های کوچک کاربرد دارند. این سوییچها برای اتصال دستگاهها در یک شبکه مانند رایانه ها به یکدیگر، چاپگر به رایانه و مودم به رایانه استفاده میشود و دارای تنظیمات پیشفرض بوده و قابل تغییر نیستند، بنابراین نیازی به پیکربندی خاص ندارند و راه اندازی آنها بسیار ساده است. کافی است با اتصالات کابلی، رایانه ها را به آن متصل کرده، سوییچ را به برق وصل کنید.

سوییچهای شبکه مدیریت شده (Managed Network Switches)
این سوییچ ها قابل برنامه ریزی هستند و مدیر شبکه میتواند علاوه برتنظیمات پیش فرضی که روی آنها وجود دارد، تنظیمات دلخواه خود را براساس نیاز شبکه، مدیریت ترافیک دادهها و مانیتورینگ شبکه انجام دهد. مانند سوئیچهای بکار گرفته شده در شرکت سوهاتک.

سوییچها از نظر نصب دارای دو مدل Rackmount و Desktop هستند.

Rackmount

 Rackmount

Descktop

Desktop

مسیریاب Router
کار اصلی مسیریاب پیدا کردن مسیر مناسب برای ارسال بستههای اطلاعات در شبکه و ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است. مسیریابها با استفاده از الگوریتمهای خاص، کوتاهترین و بهترین مسیر را برای دسترسی به یک سرور پیدا میکنند. همچنین میتوانند اینترنت را بین رایانه ها به اشتراک بگذارند و مؤلفه های مدیریتی مانند موارد امنیتی را روی شبکه اعمال کنند.

اکسس پوینت Access Point)   AP)
در شبکه بیسیم برای برقراری ارتباط بین تجهیزات بیسیم استفاده میشود. همچنین این دستگاه میتواند شبکه بیسیم را به شبکه سیمی متصل کند.

برای انتخاب یک AP ویژگیهای زیر مورد توجه قرار میگیرد:

1. نوع کاربرد (خانگی/تجاری)
2. تعداد درگاه شبکه LAN
3. قدرت گیرندگي آنتن
4. نوع و تعداد آنتن
5. قابلیت PoE
6. باند فرکانسي
7. سرعت انتقال دادهها
8. سازگاری با سیستم عامل ها
9. استانداردهای بیسیم

ap

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *