شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:45 صبح لغایت 6 بعد از ظهر
 • با ما تماس بگیرید

  021-66347581 | 021-66347691

 • ایمیل

  info@souhatech.ir

 • فروشگاه
 چگونه یک دوربین مدار بسته اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

چگونه یک دوربین مدار بسته اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

دوربین مدار بسته در دهه گذشته بخش بزرگی از امنیت خانه‌ها و مشاغل را تامین کرده و هنوز هم به جلوگیری از جرم در جوامع کمک می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند ثابت کند دوربین های مدار بسته بهترین ابزار برای امن‌تر کردن جامعه و ردیابی بیشتر جرم و جنایت است. با این حال هزینه نصب دوربین مدار بسته بسیار بالاست. به همین دلیل بسیاری از افراد از دوربین های ساختگی برای ترساندن کسانی که به قصد انجام جرم در اطراف خانه و محل کارشان پرسه می‌زنند، استفاده می‌کنند.
هیچ‌گاه نمی‌توان میزان اثربخشی یک دوربین مداربسته تقلبی را تشخیص داد، در واقع هر چه این دوربین‌ها واقعی‌تر ساخته شوند بیشتر اثرگذار خواهند بود. اما همین موضوع همان‌طور که می‌تواند مجرمین را گول بزند ممکن است باعث شود خودمان هم گول خورده و صرفا به خاطر هزینه‌ی کمتر یک دوربین مدار بسته جعلی نصیبمان شود.

از این روش‌ها می‌توان برای تشخیص دوربین های امنیتی تقلبی استفاده کرد:

 1.  استفاده از پلاستیک ارزان قیمت در ساخت دوربین اولین نشانه جعلی بودن یک دوربین مدار بسته این است که جنس بدنه آن ارزان قیمت باشد. یعنی زمانی که آن را بلند می‌کنید، دوربین آنقدر سبک است که احساس می‌کنید اسباب بازی در دستتان است. بسیاری از تولیدکنندگان دوربین مداربسته جعلی اصلا به کیفیت ساخت اهمیت نمی‌دهند، زیرا بیشتر اوقات مجرمان زمان کافی برای لمس دوربین نصب شده را ندارند.
  اما به عنوان یک خریدار، بررسی جنس دوربین باید اولین کاری باشد که انجام می‌دهید. یک دوربین مدار بسته واقعی از بدنه ای محکم و ماندگار برای محافظت از کلیه اجزای موجود در آن برخوردار است.
  اگر دوربین مدار بسته شما در عین واقعی بودن تقلبی به نظر می‌رسد و حتی خودتان احساس می‌کنید تقلبی است پس یک انتخاب بسیار عالی به شمار می‌آید.
  نصب دوربین مدار بسته ساختگی
 2. بدون کابل بودن و یا داشتن یک کابل وقتی به دوربین های امنیتی نصب شده در یک مکان نگاه می‌کنید احتمالا متوجه می‌شوید کابل‌های آن به یک بدنه وصل شده است. اگر دوربینی را مشاهده کردید که هیچگونه کابلی به آن متصل نبود گول نخورید و آن را یک دوربین وایرلس یا بیسیم تلقی نکنید. تمامی دوربین‌ها، چه بی سیم چه کابلی، باید از طریق کابل به یک منبع تغذیه متصل شوند حتی اگر به وضوح قابل مشاهده نباشد. اگر دوربین به هیچ کابلی وصل نبود و یا به یک کابل خیلی نازک وصل شده بود این احتمال وجود دارد که یک دوربین تقلبی باشد.
 3. نداشتن نام تجاری یک نشانه دیگر برای جعلی بودن دوربین امنیتی مطابق نبودن نام برند و لوگوی آن و یا نداشتن هیچ نام و نشانی بر روی دوربین است. اکثر برندهای دوربین امنیتی مانند Arlo و Wyze به شما اطمینان می‌دهند که لوگو و نام برند آنها قابل تشخیص است. اگر دوربین های امنیتی با نام تجاری مانند ARMO و یا WALI پیدا کردید، این دوربین‌ها به احتمال قوی جعلی هستند. همچنین اگر دوربینی اصلا مارک تجاری نداشته باشد باید به واقعی بودن آن شک کرد. به گفته نولو، برخی از تولیدکنندگان دوربین های تجاری جعلی برای جلوگیری از مشکلات برند، هیچ‌گونه مارک تجاری بر روی دوربین خود درج نمی‌کنند.
 4. آیا یک دوربین بولت یا دام است؟ اگر دوربینی را مشاهده کردید که همانند دوربین های بولت یا دام بود اما بدون کابل و نام تجاری، به احتمال خیلی زیاد یک دوربین جعلی است. تولیدکنندگان دوربین های ساختگی برای جلوگیری از نقض قانون کپی رایت از دوربین های بولت یا دام استفاده می‌کنند. این بدان معنا نیست که هیچ دوربین واقعی وجود ندارد که از طرح‌های بولت و یا دام استفاده کند. فقط هنگام خرید دوربین های بولت و دامی که مارک تجاری ندارند و با مواد ارزان قیمت ساخته شده‌اند محتاط باشید.
  نصب دوربین مدار بسته جعلی
 5. بیش از حد حرکت کردن دوربین دوربین های امنیتی واقعی برای ردیابی حرکت از سنسورهای داخلی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود بعضی اوقات به عقب و جلو بچرخند. تولیدکنندگان دوربین های تقلبی نیز می‌توانند قابلیت ردیابی حرکتی را به محصولات خود اضافه کنند. دوربین های مدار بسته واقعی وقتی شی متحرکی در اطراف خود مشاهده کنند حرکت نمی‌کنند زیرا بدون حرکت لنزهای خود می‌توانند تصاویر را ضبط کنند. اگر دوربین برای هر حرکتی لنزهای خود را جلو عقب ببرد به احتمال قوی تقلبی است.
 6. قرمز در اکثر فیلم‌ها دوربین های امنیتی با چراغ قرمز چشمک زن نمایش داده می‌شوند در حالیکه در دنیای واقعی هیچ تولیدکننده ای در محصولات امنیتی خود از نور قرمز استفاده نمی‌کند، زیرا این کار دوربین را از حالت مخفی بودن خارج می‌کند. امروزه فقط دوربین های قدیمی دارای نور قرمز هستند.

نصب دوربین مدار بسته ساختگی

آیا باید از دوربین مداربسته تقلبی استفاده کنیم؟

در صورت کمبود بودجه بله، می‌توانید از دوربین های امنیتی تقلبی استفاده کنید. اگر یک دوربین با مارک خوب تهیه کنیم و کمی تنظیمات آن را دستکاری کنیم تا واقعی‌تر جلوه کند ممکن است واقعا کار کند. داشتن دوربین جعلی بهتر از نداشتن هیچ دوربینی است و باعث می‌شود سارقان و مجرمین با احتیاط بیشتری عمل کرده و در بسیاری از موارد مرتکب جرم نشوند.
با این حال، توجه داشته باشید دوربین های جعلی هیچ چیزی را ضبط نمی‌کنند و فقط آنها را تا زمان راه اندازی دوربین های مداربسته واقعی استفاده کنید.

در این مقاله قصد داشتیم روش‌های تشخیص دوربین های امنیتی تقلبی را در برابر دوربین های مدار بسته واقعی به شما نشان دهیم. قطعا دوربین های جعلی برای مدت کوتاهی می‌تواند پاسخگوی نیازهایتان باشد اما برای همیشه نمی‌تواند امنیت خانه و محل کار شما را تضمین کند. تصمیم گیری برای استفاده از دوربین های امنیتی اصلی و یا تقلبی بر عهده‌ی خودتان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *